PÁLYÁZAT
Pályázat
A Ro-Sys Software Korlátolt Felelősségű Társaság az "Integrált mezőgazdasági terminál fejlesztés" elnevezésű GINOP-2.1.7-15-2016-00066 azonosító számú projektje 36,881 MFt támogatásban részesült a "Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés" nevű pályázat keretein belül. A támogatás mértéke 63.77%. A projekt tervezett befejezésének napja 2018.09.30.
Köszönjük az Európai Unió és a Magyar Állam segítségét.
Integrált mezőgazdasági terminál fejlesztés
Az általunk kifejleszteni kívánt integrált mezőgazdasági terminál egy új típusú megoldás, amely egy lépésben valósíthatja meg a mezőgazdasági precíziós gazdálkodást, a különböző gyártó-specifikus munkagépek adatainak feldolgozását, az egyéges online adatszolgáltatást, és a bonyolult kábelezés és összetett elektronikai rendszer kiváltását egy új, robosztus, külső használatot is lehetővé tevő kiépítésben.
Ezt több oldalról egyidőben végrehajtott fejlesztés révén tudjuk megvalósítani.
Az integrált felépítés lehetővé teszi, hogy ne kelljen külön RTK (Real Time Kinematics) képes GPS vevőt vásárolni a terminálhoz. A beépített GSM és GPS modul képes kihasználni a terminál központi processzorát, és központosítani az internet elérést, így csökken a komplexitás, hibalehetőség és a költség.
A megoldás révén például a jelenlegi termékekhez képest közel egy nagyságrenddel olcsóbban megoldható az RTK jelkorrekciós GPS adatok használata.
A hardver fejlesztés során a jelenlegi terminál alapokra építkezve szeretnénk kifejlesztetni egy új kommunikációs modult, amely:
- -20 - +70 °C tartományban képes működni
- Teljesíti az ipari felhasználáshoz szükséges elektromágneses zavarás elleni feltételek
- Kompatibilis a jelenleg használt terminál alappal, és az abban található bővítő csatlakozóval (i.MX35 ARM 11 CPU, érintőképernyő, gomb, fényerőkezelés, ipari IP-védettség, EMC védettség és kiterjesztett hőmérsékleti tartomány)
- képes 10 Hz-es GPS és GLONASS pozíció jelek vételére
- képes egy, vagy két SIM kártyát kezelni, és ezek között jelerősség függvényében váltani, és optimális terheltséggel adatkommunikációt folytatni (internet elérés)
- Az egész modul a felhasználók számára láthatatlanul beépüljön a terminál készülékházába
Cél, hogy a lehető legegyszerűbb módon biztosítsuk az ipari felhasználáshoz szükséges feltételeket. A jelenlegi készülékházak bonyolult belső szerkezettel, membránokkal és szigeteléssel oldják meg a rázkódás-, hő-, por- és nedvesség tűrés követelményeit. Az egyik partnerünk segítségével szeretnénk kifejleszteni egy olyan kiöntő műgyantát, amely önmagában képes megoldani az elektronikai szigetelés, a hőtágulás problémáit, miközben biztosítja a hardverek számára előírt követelményeket is. A célunk, hogy egy olyan formára önthető anyagot hozzunk létre, amely kitölti, szigeteli és stabilan tartja a terminál komponenseit, és önmagában alkotja a tömör készülékházat. Opcionális kiegészítésként külső használat esetén a kavicsfelverődések, és napfény védelem érdekében egy kiegészítő alumíniumborítást kaphatna a készülék.
Ez összeségében jelentősen csökkenti a készülék árát, és lehetővé teszi a régebbi, olcsóbb traktorokon való felhasználást is.
Ez a készülékház tehát:
- -20 - +70 °C tartományban képes működni
- Rugalmasan követi a hőtágulással járó méretváltozásokat
- Biztosítja az IP védettséget (por, nedvesség)
- Biztosítja a rázkódásvédelmet
- Biztosítja a készülék integrációját, megbonthatatlanságát
- Zárt kabinba beépítve feleslegessé teszi a külső burkolat használatát
- Egyszerűsíti a gyártási folyamatot
A szoftver egy része az ISOBUS funkcionalitást biztosítja. Ezek a modulok a már meglévő certifikált szoftverkomponenseken alapszanak, a jelenleg elérhető legmodernebb mezőgazdasági technológiát támogatják. Ezáltal a felhasználók a készülék felhasználói olyan megoldáshoz jutnak hozzá, amely eddig főleg csak a legújabb erőgépek beépített eszközeiként voltak ismertek.
Emellett azonban az új szoftver-modulok révén az új készülék több jelentős újdonságot is tartalmaz:
- A precíziós gazdálkodást lehetővé modulok ráépülnek az ISOBUS adataira, ezáltal automatizáltan lehetővé teszik a sorvezetést és a szakaszolást. Míg az előbbi a traktor párhuzamos nyomon való tartásáért felel, az utóbbi a kijuttatás GPS alapú vezérlését oldja meg, jelentősen csökkentve a környezeti terhelést, és optimalizálja az anyagfelhasználást. Ezek a programok jelenleg nem ISOBUS alapokon terjedtek el Magyarországon, így az új megoldás feleslegessé teszi a másodlagos sorvezető terminálok használatát.
- Az új RTK jelkorrekciós modul teljesen új alapokon működik. A számításigényes jelkorrekciós számításokat a jelenlegi célhardverek a GPS jelvevőbe építve végzik, az új megoldás azonban ingeráltan a terminál erőforrásait használva ezt szoftveres oldja meg. Így megspórolható a drága célhardver, illetve az ahhoz kapcsolódó további GSM modulok használata. Hogy ez lehetővé váljon, szükséges az új integrált kommunikációs modul, amely lehetővé teszi, hogy a GPS jelfeldolgozás megossza az adatkapcsolatot a terminállal.
- Az új gyártó-specifikus kommunikációs protokollokat feldolgozó modul feladata, hogy külön célhardver nélkül az ISOBUS adatai közé integrálhassuk a nem ISOBUS alapú munkagépek által küldött információkat. Eddig erre csak célhardver (Gateway), vagy gyártó specifikus terminál révén volt lehetőség. A projekt keretén belül ki szeretné fejleszteni egy olyan modult, ami ezt kiváltja, és olyan lehetőséget biztosít a felhasználóknak, amely új szoftver modulok, vagy verziók nélkül lehetővé teszi az ilyen adatok értelmezését és integrációját. Az új modul intelligens módon automatikusan felismerné a különböző protokollokat és külső adatleíró állományok (szótárak) segítéségével teljesen automatizáltan emelné át a gyártó-specifikus adatokat az ISOBUS-ra.